Три основні завдання, які стоятимуть перед новим Головою НБУ, – колонка Віталія Ломаковича

20 липня 2020 року
Три основні завдання, які стоятимуть перед новим Головою НБУ, – колонка Віталія Ломаковича

1. Активізація кредитування в масштабах усієї економіки. Рівень кредитування реального сектору знижується 6-й рік поспіль – фактично відбувся колапс кредитного процесу. У І півріччі 2020 року відношення банківських кредитів корпораціям до ВВП впало до 19,3% (з яких понад 50% є непрацюючими), тоді як у 2014 році цей показник становив 48,1%.

Відновлення нормального процесу кредитування економіки України вимагає внесення змін до постанови НБУ від 30.06.2016 р. № 351 (якою встановлено наджорсткі вимоги до визначення розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями) та інших нормативних актів регулятора, які є дотичними до цього.

Слід також продовжити пом’якшення монетарних умов шляхом зниження обліковоїставки (реальна ставка, з урахуванням поточного рівня інфляції, становить 3,6%, що є одним з найвищих рівнів у світі), а також оптимізації операційного дизайну монетарної політики НБУ, що передбачає усунення тотожності між ставками залучення та надання ресурсів (наразі ставка за депозитними сертифікатами дорівнює ставці рефінансування).

2. Зайняття проактивної позиції у переговорних процесах з міжнародними фінансовими організаціями (МВФ, Світовим банком тощо) та відповідними структурами ЄС для відстоювання національних інтересів України. Це необхідно для більшої прогнозованості наслідків підписання різного роду документів при отриманні позик та іншого фінансування, які мали б сприяти економічному зростанню та підвищенню рівня матеріального добробуту населення України.

3. Налагодження співпраці з Кабінетом Міністрів України та Міністерством фінансів з метою ефективної координації монетарної та фіскальної політики. Зокрема, це стосується прогнозування макроекономічних показників у процесі формування бюджету, участі НБУ в програмах купівлі активів на вторинному ринку, витрачання коштів з рахунків Уряду тощо.

Важливо наголосити, що реалізація вищезазначених пріоритетів не повинна перешкоджати виконанню Національним банком своєї основної конституційної функції – забезпечення стабільності гривні.

Необхідними умовами стійкого економічного зростання є підтримання низьких і стабільних темпів інфляції, а також забезпечення макрофінансової стабільності, що передбачає, зокрема, ефективний перерозподіл ресурсів в економіці (перетворення заощаджень в продуктивні інвестиції).


ВІталій Ломакович, засновник Growford Institute, радник Міністра фінансів України.

Поширити:

Публікації у ЗМІ

05 серпня 2020 року

Доходи державного бюджету: позитивні зрушення на нестійкій базі, - колонка Тетяни Богдан

Перейти
03 серпня 2020 року

Триєдність цілей НБУ: секрет досягнення, – стаття Тетяни Унковської

Перейти
27 липня 2020 року

Надійний та безальтернативний внутрішній кредитор Уряду, – блог Тетяни Богдан

Перейти
25 липня 2020 року

Антициклічна фіскальна політика в глобальному та національному вимірах, – колонка Тетяни Богдан

Перейти
15 липня 2020 року

Економічна криза в Україні: що потрібно зробити владі для порятунку економіки країни, – коментар Тетяни Богдан

Перейти

CookieЦей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити роботу користувачів.